Да се създаде среда в училище без агресия, при пълноценно и активно участие на младите хора  в училищния и обществения живот чрез инструментите на ненасилствената комуникация, е цел на новия проект на Националната асоциация на медиаторите, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2022 в партньорство с район „Лозенец“.

Проектът „Бъди промяната, която искаш в света“ има за цел младите хора да бъдат въведени в предимствата на ненасилствената комуникаци при разрешаване на спорове и проблеми и да бъдат обучени как да я практикуват. Децата и младите учители, включени в проектните дейности, да създадат за себе си образа на младите, активните и иновативните граждани на Столична община. Търсят се механизми за създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за тяхното личностното развитие и за осигуряване на възможности за изграждане на устойчиво общуване без агресия в училище, за пълноценно и активно участие на младите хора  в училищния и обществения живот.

Специфични цели на проекта:

Изследване ролята на общината като двигател за промяна на културата на общуване в училище;

Развитие на таланта, творческите умения и междукултурния диалог сред младите хора;

Обучените деца и учители да развият доброволчеството като движеща сила за личностно развитие и формиране на гражданско самосъзнание;

Утвърждаване на гражданското образование като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система и обществото. Целите на проекта са в унисон с Приоритетна област 1: Подпомагане на партньорството между структурите на гражданското общество и органите на местната власт при създаване и прилагане на иновативни европейски политики и добри практики, насочени към качеството на живот в столицата.

Предвидени дейности по проекта:

Дейност 1:

  Проучване на потребностите в различните училища от въвеждане на обучение по ненасилствена комуникация и решаване на спорове в училище.   

Методологията на изследването ще включи попълване на онлайн въпросник от поне 200 деца от различни възрастови групи.  В резултат от изследването ще бъде изготвен доклад и препоръки за  преодоляване на негативните последствия от изолацията след Ковид пандемията.         

Дейност 2: 

Работа с ученици и учители според потребностите в различните възрасти на учениците и различните училища

Работа с ученици според потребностите в различните възрасти и различните училища – запознаване в час на класа с ненасилствената комуникация; методи за алтернативно разрешаване на спорове и конфликти като инструменти за демократично участие и развитие, изграждане на консенсус при хора с различни интереси; и др. според заявените интереси и характеристиките на възрастта.

Обявяване на конкурс за есе на тема „Бъди промяната, която искаш в света“ в с цел развитие на творческите умения и междукултурния диалог сред младите хора. Провокирането на творческата сила на младите хора засилва интересът им към темата.

Индивидуална работа с деца и класове при заявен интерес от класните ръководители.

Дейност 3:

  Обучения за ученици и млади учители (до 30 г.) според потребностите в различните възрасти на учениците и различните училища

1.         Сертифициращо обучение за медиатор за млади учители;

2.         Обученията за ученици ще се реализират при интерес от класните ръководители, от самите ученици или от родителите им. Може да се реализират като обучение на класове или на групи  деца от различни класове(но в една и съща възрастова група), които са проявили желание за обучение в практическо използване на методите на ненасилствената комуникация и на медиацията в училищна среда и в личния живот.

Дейност 4:

  Дейности по информиране и публичност.

Национална асоциация на медиаторите заедно с партньора си Столична община, район „Лозенец“ ще работи за осигуряването на информация и публичност на проекта, според изискванията на програмата. Отчитането на резултатите от проекта ще стане на кръгла маса за обмяна на опит за постигнатото във всяко от училищата работило по проекта.

.Очакваните резултати от реализирането на проекта са:

Над 1000 деца с помощта на различни форми и методи ще бъдат запознати с възможностите, които дава ненасилствената комуникация в общуването.

Над 100 деца ще бъдат обучени в използването на моделите и инструментите на ненасилствената комуникация  и на медиацията. Те ще имат възможност да прилагат наученото в училищния и в личния си живот.

Поне 6 млади учители ще бъдат квалифицирани със сертифициращо обучение по медиация.

Над 200 деца ще имат възможност да развият творческите си възможности като художествено претворят темата „Бъди промяната, която искаш в света“ и по този начин ще са носители на нова култура на общуване.

Изследването, което ще се направи, ще даде актуална информация за актуалното състояние на промените в сферата на общуването в училище след изолацията наложена от пандемията. Направения анализ и препоръките ще са полезни, както за този проект, така и за развиването на други дейности и проекти в областта на училищната комуникация, превенция на агресията и развиването на нова култура на общуване.

На заключителната Кръгла маса  участниците в проекта ще обменят опит и ще създадат професионални връзки, които ще са им полезни в бъдеще.

Съвместната  работа на няколко училища под егидата на СО район Лозенец ще мултиплицира  ефекта и ще покаже, колко е важно общината да се ангажира с въвеждане на иновативни подходи в образованието. Това може да доведе до утвърждаване на гражданското образование като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система и обществото.

Бенефициент: Национална асоциация на медиаторите

Общата стойност на проекта: 16 740 лева, от които

Финансиране от СО: 15 000 лева

Собствено съфинансиране: 1 740 лева

Categories:

Tags: