На 2 април 2024 г. се проведе организираната от Национална асоциация на медиаторите /НАМ/ кръгла маса на тема „Общи Стандарти за обучение на медиатори – гаранция за високо качество на работата на медиаторите“.
Събитието се проведе в гр. София от 14.00 до 17.00 ч. в Зала А на Българската търговско-промишлена палата, с адрес ул. Искър 9.
Кръглата маса събра над 36 обучителни организации от София и страната, които са вписани в Единния регистър на медиаторите към Министерство на правосъдието. Шест от тях се включиха с писмени становища.
Гости на работната среща бяха зам. министъра на Министерство на правосъдието г-жа Юлия Ковачева и зам.председателя на Националното бюро за правна помощ г-жа Лилия Симеонова.
След откриването на форума от Милена Гунчева – председател на НАМ, Даниела Коларова – директор на фондация „Партньори – България“, представи на аудиторията Стандарти за обучения на медиатори. Тези стандарти са изготвени през 2020 година от Фондация „Партньори-България“ и експерти от НАМ. Идеята е тези стандарти да станат първоначална основа за изготвяне на актуални Стандарти за обучение за медиатори, с цел да се подобри обучението по медиация в България, което да гарантира високо качество на услугата.
Албена Пенова – председател на Сдружение „Българска асоциация за медиация“ направи преглед на дефицитите и практическите проблеми при обучението на медиатори. Тя акцентира на това, че е важно медиаторите да се обучават от обучителни организации, които носят отговорността за проведеното обучение, а не от обучители, които гастролират в различни обучителни организации. Посочи обобщени примери за неспазване на законовите изисквания за обучението на медиатори и на липсата на контрол върху тази дейност.
Елиза Николова – председател на УС на Професионалниа асоциация на медиаторите представи темата за формати и предизвикателства при обучението на медиатори. Направи акцент върху онлайн обучението.
Модератор на проведената дискусия беше Керачка Михаел от Сдружение „Печелим заедно“. В проведената дискусия се включиха Мариана Митова от „Геома корпорейшън“ ЕООД и „Асоциация защита на всички права“; Рубина Минкова от Професионална асоциация на медиаторите; Лиляна Савова от Институт „ИТЕРА“ и „ИТЕРА КОНСУЛТ“ ЕООД, гр. Варна; Албена Комитова от Център за разрешаване на спорове; Севдалина Александрова от Сдружение „Споразумения“; Добринка Чанкова от Институт за решаване на конфликти; Люсиена Костова от НАМ; Елиза Николова от ПАМБ и др.
На възникналите въпроси относно променящото се законодателство отговориха зам.министър Ковачева и адв. Лилия Симеонова. Г-жа Ковачева обяви, че се очаква до края на седмицата да се представи публично новия проект за изменения и допълнения на закона за медиацията, в който ще се регламентира създаването на Камара на медиаторите, която ще поеме функциите за регулиране и контрол на обученията на медиатори.
В края на събитието участниците се обединиха около актуализиране на представените Стандарти за обучения на медиатори, и приеха Декларация, които НАМ ще предостави на Министерството на правосъдието, както и ще търси по-широка обществена подкрепа.