УСТАВ

на Сдружение „Национална асоциация на медиаторите”, регистрирано в София през 2005 г, Фирмено дело: 12372/2005 110; ЕИК 131552343

Чл. 1.  Подписалите този Устав учредяват за неопределен срок сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност – „Национална асоциация на медиаторите”, София.

Чл. 2.  Седалището на сдружението е в град София, Район „Възраждане”, а адресът на управление – ул. „Пиротска” № 7.

Чл. 3.  Целите, които си поставя сдружението са: да насърчава формирането на единна политика за развитие на медиацията в Република България; да представлява и да защитава интересите на своите членове, както и да допринася за ефективното внедряване на този извънсъдебен способ за разрешаване на спорове.

Чл. 4.  Средствата, чрез които сдружението ще работи за постигането на своите цели са:
             а/  координиране съвместната работа на сдружения и организации, работещи в областта на медиацията, както и с държавни и други органи и учреждения, която дейност и функции предполагат това;
             б/  установяване на контакти с националните организации на други страни и с международни организации, работещи по въпросите на медиацията, както и тяхното разширяване чрез участие в работни срещи, проекти, организирането на съвместни инициативи и др.
             в/  съдействие на работните групи към държавните органи и институции, работещи по въпросите на медиацията;
             г/  изготвяне на становища и проекти относно промени и допълнения в българското законодателство, имащи връзка с медиацията;
             д/  разработване на печатни, електронни и други материали за медиацията;
             е/  защита интересите на членовете си.

Чл. 5.  Сдружението е юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност.

Чл. 6.  Предметът на дейност на сдружението е организиране и провеждане на обучение на преподаватели по медиация и медиатори; обмен на информация и практически опит; организация и провеждане на конференции, семинари, дискусии, „кръгли маси” и други; консултантска дейност; предоставяне на конкретни услуги по извънсъдебно решаване на спорове.

Чл. 7.  Членове на сдружението могат да бъдат български и чуждестранни юридически и дееспособни физически лица в съответствие с чл. 19, ал. 2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), независимо дали са вписани в регистъра в Министерството на правосъдието като предоставящи медиационни услуги и медиатори.

Чл. 8. (1)  Настоящото сдружение възниква с вписването му в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел в района на Софийски градски съд, където е неговото седалище.

            (2)  Действията на учредителите, извършени от името на учредяваното юридическо лице с нестопанска цел до деня на вписването, пораждат права и задължения за лицата, които са ги извършили и преминават по право върху сдружението от момента на възникването му. При извършването на сделките се указва, че сдружението е в процес на учредяване.

Чл. 9.  Всяко писмено изявление от името на сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, както и данни за неговата регистрация, включително и номера по БУЛСТАТ (ЕИК). Наименованието на сдружението може допълнително да бъде изписано на чужд език.

Чл. 10. (1)  Членуването в сдружението е доброволно.

              (2)  Всеки член има право да участва в управлението на сдружението, да бъде информиран за неговата дейност, да се ползва от имуществото му и от резултатите от дейността му по реда, предвиден за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза.
              (3)  Всеки член е длъжен да прави имуществени вноски или членски внос, определени от Общото събрание.
              (4)  За задълженията на сдружението членът отговаря до размера на предвидените от Общото събрани имуществени вноски. Членът не отговаря лично за задълженията на сдружението.
              (5)  Членските права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване. Изпълнението на членските задължения и упражняването на членските права може да бъде предоставено другиму по реда, предвиден в този устав.

Чл. 11. (1)  Членството се прекратява:
                     а/  с едностранно волеизявление до Общото събрание на сдружението;
                     б/  при смърт или поставяне под пълно запрещение;
                     в/  с изключване;
                     г/  с прекратяване на сдружението;
                     д/  при отпадане.
              (2)  Решението за изключване се взема от Общото събрание при поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо.
              (3)  Отпадането, поради невнасяне на установените имуществени вноски и членски внос и системно неучастие в дейността, се констатира от Управителния съвет.

Чл. 12. (1)  Върховен орган на сдружението е Общото събрание.
              (2)  Общото събрание се състои от един представител на всяко юридическо лице член на сдружението и от всички физически лица членове на сдружението.

Чл. 13. (1)  Общото събрание има следните права:
                     а/  изменя и допълва устава;
                     б/  приема други вътрешни актове;
                     в/  избира и освобождава членовете на Управителния съвет;
                     г/   изключва членове;
                     д/  взема решения за откриване и закриване на поделения по места;
                     е/  взема решения за участие в други организации;
                     ж/  взема решения за преобразуване и прекратяване на сдружението;
                     з/  приема основните насоки и програма за дейността на сдружението;
                     и/  приема бюджета на сдружението;
                     й/  взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или имуществените вноски;
                     к/  приема отчета за дейността на Управителния съвет;
                     л/  отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението.
              (2)  Правата по ал.1, б.б. „а”, „в”, „ж”, „и”, „к” и „л” не могат да се възлагат на други органи на сдружението.
              (3)  Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на сдружението.
              (4)  Решенията на Общото събрание подлежат на съдебен контрол, относно тяхната законосъобразност и съответствие с устава.
              (5)  Решенията на органите на сдружението, които са взети в противоречие със закона, устава или предходно решение на Общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред Общото събрание по искане на заинтересуваните членове на сдружението или на негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
              (6)  Споровете по ал. 4 могат да бъдат повдигани пред съда по регистрацията на сдружението от всеки член на сдружението или от него орган, или от прокурора в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.

Чл. 14. (1)  Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай Управителния съвет в месечен срок не отправи писмена покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
              (2)  Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на Общото събрание и по чия инициатива то се свиква.
              (3)  Поканата поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден и се изпращат лични покани по пощата или e-mail.

Чл. 15.  Общото събрание е законно, ако участват повече от половината от всички членове. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, ако се явят над една десета от членовете на сдружението.

Чл. 16. (1)  Всеки член на Общото събрание има право на един глас.
              (2)  Член на Общото събрание няма право на глас при решаване на
въпроси, отнасящи се до:
                     а/  него, неговия съпруг/а/ или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
                     б/  юридически лица, в които той е управител или може да наложи или да възпрепятства вземането на решения.
              (3)  Едно лице може да представлява не повече от трима членове на
Общото събрание въз основа на писмено пълномощно.
Преупълномощаване не се допуска.

Чл. 17. (1)  Решенията на Общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите.
              (2)  Решенията по чл. 13, б.б. „а” и „ж” се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.
              (3)  По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.

Чл. 18. (1)  Сдружението се управлява от управителен съвет.
              (2)  Управителният съвет се състои най-малко от три лица – членове на сдружението. Юридически лица, които са членове на сдружението, могат да посочват за членове на Управителния съвет и лица, които не са членове на сдружението. Членовете на Управителния съвет се избират за срок до 5 (пет) години.
              (3)  Член на управителния съвет по право е представител на Министерството на правосъдието, посочен от министъра.

Чл. 19. (1)  Управителният съвет:
                        а/  избира измежду своите членове председател и заместник председател;
                        б/определя обема на представителната власт на отделни негови членове;
                        в/ осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
                        г/ разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване на изискванията на устава;
                        д/ подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;
                        е/ подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на сдружението;
                        ж/ определя реда и организира извършването на дейността на сдружението и носи отговорност за това;
                        з/ определя адреса на сдружението;
                        и/ взема решение по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат към правата на друг орган;
                        й/ изпълнява задълженията, предвидени в устава;
                        к/ приема правила за работата си;

л/приема нови членове;
            (2)  Членовете на управителния съвет имат еднакви права и задължения независимо от вътрешното разпределяне на функц-иите между членовете и решенията, с които се предоставя право на управление на изпълнителните членове.
            (3)  Членовете на управителния съвет са длъжни да изпълняват задълженията си в интерес на сдружението и да пазят тайните на сдружението и след като престанат да бъдат членове на съвета.
            (4)  Управителният съвет се събира на редовни заседания най-малко веднъж месечно, за да обсъди състоянието и развитието на сдружението.
            (5)  Всеки член на съвета може да поиска от председателя да свика заседание за обсъждане на отделни въпроси.

Чл. 20. (1)  Председателят на управителния съвет:
                     а/  представлява сдружението;
                     б/  организира цялостната дейност по изпълнение решенията на Общото събрание;
                     в/  свиква и ръководи заседанията на управителния съвет;
                     г/  дава и приема оценка за изпълнението на задачите и бюджета на сдружението.
              (2)  При отсъствие го замества заместник председателя на Управителния съвет.

Чл. 21. (1)  Председателят е длъжен да свика заседание на управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако председателят не свика заседание на Управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на Управителния съвет.
              (2)  Управителният съвет може да взема решения, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове.
              (3)  Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна връзка или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
              (4)  Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията по чл. 28 и чл. 19, б.б. „в” и „е” – с мнозинство от всички членове.
              (5)  Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителния съвет.

Чл. 22.  Сдружението, в съответствие със същността си на юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност, разходва имуществото си за:
               а/  развитие и утвърждаване на медиацията;
               б/  организиране на обучението на медиаторите и издигане медиационната култура на населението;
               в/  подпомагане на  прилагането на препоръките на ЕС, свързани с медиацията;
               г/  изучаване и внедряване на положителния международен опит;
               д/  други цели, определени със Закона за медиацията и издадените на неговата основа документи.

Чл. 23.  Общото събрание на сдружението може да избира контрольор или Контролен съвет в състав до 3 (трима) души.

Чл. 24. (1)  Сдружението води книги за протоколите от заседанията на колективните си органи. Ръководещият заседанието на колективния орган и лицето, изготвило протокола, удостоверяват и отговарят за верността на съдържанието му.
              (2)  Сдружението изготвя доклад за дейността си веднъж годишно,
който трябва да съдържа данни относно:
                     а/  съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати;
                     б/  разбера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средсктва;
                     в/  финансовия резултат.
              (3)  Докладът за дейността на сдружението е публичен. Съобщението за негоото изготвяне, както и за мястото, времето и начина за запознаване с него, се определя от Управителния съвет.

Чл. 25. (1)  Имуществото на сдружението се формира от:
                     а/  постъпления от членски внос;
                     б/  спонсорство, дарения и завещания от български и чуждестранни физически  и юридически лица;
                     в/  средства, предоставени по програми на различни организации като Европейския съюз, Съвета на Европа и др., включително и от сходни формации с идеална цел;
                     г/  допълнителна стопанска дейност;
                     д/  други придобивни способи, допустими от закона.
              (2)  Сдружението може безвъзмездно да разходва имуществото и да съществява дейността, насочена за постигане на целите, определени в този устав и Закона за юридическите лица с нестопанска цел (Обн. ДВ, бр. 81 от 2000 г.).
              (3)  За безвъзмездно разходване на имуществото на сдружението е
необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на
организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в
полза на:
                     а/  лице от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините или по права линия до четвърта степен, или по сватовство -до втора степен включително;
                     б/  лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземане на решението;
                     в/  юридически лица, финансирали организацията до 3 години преди датата на вземане на решението;
                     г/ юридически лица, в които посочените лица в б.б. „а” и „б” са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
              (4)  Сдружението не може да сключва сделки с лицата по ал. 3, б. „а”, както и с юридическите лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на сдружението или са сключени при общи условия, публично.
              (5)  Имуществото на сдружението се влага в банкови депозити, недвижими имоти и движимо имущество, ценни книжа, права върху интелектуална и индустриална собственост и по друг позволен от закона начин.
              (6)  За осъществяване на своята дейност и за постигане на своите цели, за запазване и увеличаване на имуществото си, сдружението може да придобива и отчуждава движимо и недвижимо имущество, вещни права, права върху интелектуална и индустриална собственост, авторски права, ноу-хау, ценни книжа.
              (7)  Сдружението не разпределя печалба. Сдружението
осъществява дейност и разходва имущество единствено за постигане
на неговите цели.

Чл. 26. (1)  Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел са осъществяване на дейност в частна полза.
              (2)  При спазване на изискването по ал. 1, сдружението може да се
влива, слива, отделя и разделя.
              (3)  След отделяне или разделяне сдруженията отговарят солидарно за задълженията, възникнали до преобразуването им.
              (4)  Членовете на сдружението, след неговото сливане или вливане при условията на ал. 1, стават членове на новото юридическо лице с нестопанска цел в частна полза, а членовете, в случай на разделяне – членове на новообразуваното юридическо лице с нестопанска цел в частна полза, по техен избор.
              (5)  С решение на Общото събрание на сдружението могат да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на сдружението.

Чл. 27. (1)  Сдружението се прекратява:
                     а/  с решение на Общото събрание;
                     б/  с решение на Софийски градски съд, когато:
                     – не е учредено по законния ред;
                     – извършва дейност, която противоречи на закона или е противна на обществения ред или на добрите нрави;
                     – е обявено в несъстоятелност.
              (2)  Решението на съда по ал. 1, б. „б” се постановява по иска на всеки заинтересуван или на прокурора.

Чл. 28. (1)  При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация.
              (2)  Ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от определено от него лице.
              (3)  Ако ликвидатор не е определен по реда на този Устав, кой се определя от Софийски градски съд.
              (4)  Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора, се прилагат съответните разпоредби на Търговския закон.

Чл. 29. (1)  Ликвидаторът е задължен по възможност да удовлетвори кредиторите на сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно- чрез осребряване на движимото, а след това на недвижимото имущество на сдружението.
              (2)  Имуществото не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
                     а/  учредителите и настоящите и бившите членове;
                     б/  лицата, били в състава на органите му или служителите му;
                     в/  ликвидаторите му, освен дължимото възнаграждение;
                     г/  съпрузите на лицата по б.б. „а”, „б” и „в”;
                     д/  роднините на лицата по б.б. „а”, „б” и „в” по права линия – без ограничени, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
                     е/  юридическите лица, в които лицата по б.б. „а”, „б”, „в”, „г” и „д” са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решение.

Чл. 30.  Имуществото, останало след удовлетворяването на кредиторите, се предоставя по решение на съда в обществена полза в съответствие с чл. 44 от Закона за медиацията.

Чл. 31.  След разпределяне на имуществото, съгласно чл. 30 от този устав, ликвидаторът е длъжен да поиска заличаване вписването на сдружението от регистъра на Софийски градски съд.


УЧРЕДИТЕЛИ:

  1. Владислав Петров Славов, председател на Съюза на юристите в България, София, ул. „Пиротска” № 7;
  2. Даниела Димитрова Коларова, директор на Фондация „Партньори – България”, София, ул. „Л.Каравелов” № 66;
  3. Зоя Петрова Герасимова, председател на Българска асоциация за извънсъдебно решаване на спорове – Пловдив;
  4. Добринка Иванова Чанкова, председател на УС на Институт за решаване на конфликти, София;
  5. Мария Вълканова, пълномощник на Сдружение за посредническа дейност – „Медиатор”
  6. Биляна Стефанова Гяурова-Вегертседер                 
  7. Валентин Валентинов Божилов                                               
  8. Таня Стайкова Миланова                                                           
  9. Дешка Кузманова Рачевец                                             
  10. Йосиф Давид Герон                                                         
  11. Велина Мартинова Мартинова                                     
  12. Георги Ламбрев Бакалов                                                
  13. Мария Василева Кузманова                                          
  14. Анелия Стефанова Коцева                                            
  15. Мария Атанасова Ангелинова                                      
  16. Валя Димитрова Станкова                                             
  17. Дорина Орлинова Христова                                          
  18. Маньо Андреев Манев