От началото на 2022 г. НАМ започва изпълнението на проект „Насърчаване използването на медиацията в Столична община район „Лозенец“,  с цел намаляване на домашното насилие, междусъседски спорове и подобряване на климата в общността“.

Проектът се  изпълнява  от Националната  асоциация на  медиаторите (НАМ), в  партньорство с район „Лозенец“ и е финансиран по Програма „Европа“ 2021 на Столична община по Приоритетна област 2: Развиване на партньорството между местната власт и гражданското общество в преодоляването на обществени дисбаланси с цел столицата  да разгърне пълния си потенциал в бизнеса, политиката и обществото. На 24.01.2022 бе проведена пресконференция по повод започването на проекта.

Основна насоченост на проекта е към повишаване на информираността на гражданите за прилагане на медиацията при спорове и конфликти в общността и в семейството. Проектът предвижда създаване на Приемна „Медиацията среща гражданите“ към Столична община, район „Лозенец“. В нея гражданите ще бъдат осведомявани за възможностите, които им дава медиацията и ще им бъдат предоставяни информационни материали, както за медиацията, така и за медиаторите, които могат да съдействат за разрешаване на специфични конфликти. Ще бъде разпространявана информация и за консултативни центрове на юристи и психолози, които оказват подкрепа на жертви на насилие и насилие, основано на пола.

ПРИЕМНАТА

Приемната „Медиацията среща гражданите“ на ул. „Крум Попов“ 57 е готова да посрещне всеки, който има нужда да получи съдействие при разрешаване на спор. Националната асоциация на медиаторите кани всички, които имат нужда от информационна среща или от провеждане на медиация да се обърнат към дежурен медиатор в приемната.

Тел. 0894488623 и 0888792685.

Ел.адрес: info@admin

Информационни срещи се провеждат всеки петък от 15 до 17 часа.

Медиации се провеждат, след предварително записване, всеки ден след 17 часа.

ПРОУЧВАНЕ НА СПОРОВЕ И КОНФЛИКТИ В РАЙОНА

Провежда се изследване на нуждите на гражданите от услуги за решаване на конфликти в семействата и в общността.

Въпросникът се разпространява сред жителите на кв.“Лозенец“ и на други райони в София:

https://bit.ly/3oxz9gV

ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА МЕДИАЦИЯТА

Ще бъдe организирана кампания за популяризиране на медиацията, онлайн семинари и заключителна конференция „Медиацията в общностите“ за споделяне на опита.  Ще  бъдат представени  ползите  от  медиацията, „успешните  истории“,  ще бъдат  организирани дискусии, прожектирани  филми,  преки  срещи и  консултации  с  гражданите  и др., които   ще бъдат насърчавани за  участие в процедура по медиация.

Непосредствена целева  група са семейства, в които има конфликти и опасност от разразяване на домашно насилие, особено по време на локдаун; хора, живеещи в обща сграда или съседни сгради при съществуване на междусъседски спорове.  Като  пряка  целева група  могат да се  определят  и  живущите  на територията   на общината  различни  малцинства, мигранти и  други,  при които  съществува  завишен  риск  от  вербална,  физическа  или  психическа  агресия,  реч  на  омраза  по  дискриминационни  подбуди   и  др.  подобни.

Краен  бенефициент е  цялото  население на  общината, като  се  създават  предпоставки  за  мирно  и  цивилизовано  решаване  на  конфликти и по-спокоен живот.  Очаква се поне 1000 души да са обхванати по дейностите на проекта.

Проектът цели и развиване на партньорството между Столична община, район „Лозенец“ и Националната асоциация на медиаторите за преодоляване  различни форми на агресия, конфликти и форми на насилие, проявявани в общността  и в семейството, с цел столицата да разгърне пълния си потенциал в бизнеса, политиката и обществото.  С възприемането  на културата на  мирно разрешаване на конфликти и постигане на споразумения в полза на всички заинтересовани страни,  ще  се  повиши  качеството  на  съвместния живот в  общината.

Проектът  е в  съответствие с  приоритетите за осъществяването на дейности за създаването на иновативни и устойчиви общински политики, модели и решения за социализиране на градски пространства в партньорство с неправителствения сектор, с цел формиране на нови обществени знакови центрове в град София, които да допринасят за уникалната идентичност и европейска значимост на града  и утвърждаване на София като столица на толерантността и като град без език на омраза, ксенофобия и екстремизъм.

Categories:

Tags: