Информация за проведени обучения за ученици
Национална асоциация на медиаторите в партньорство с СО Район „Лозенец“ организираха работа с ученици и учители според потребностите в различните възрасти на учениците и различните училища. За целта се проведоха обучения за ученици от различните възрастови групи. Финансирането на обученията е от Столична община Програма „Европа“ 2022 по проект „Бъди промяната, която искаш в света – създаване на среда в училище без агресия и за пълноценно и активно участие на младите хора в училищния и обществения живот, чрез инструментите на ненасилствената комуникация“.
Обучението ще се проведе от Сдружение „Печелим заедно“ одобрена от Министъра на правосъдието обучителна организация (ЛС-04-42/09.01.2013),/ от 2013 година. Водещ обучител е Керачка Михаел – сертифициран обучител и практикуващ медиатор.
Обученията започнаха с въвеждащо обучение, което се работеше с цели класове според потребностите на учениците в различните възрасти и вразличните училища – запознаване в час на класа с ненасилствената комуникация; методи за алтернативно разрешаване на спорове и конфликти като инструменти за демократично участие и развитие, изграждане на консенсус при хора с различни интереси; и др. според заявените интереси и характеристиките на възрастта. Реализирани са 18 такива обучения.
При проявен интерес от класните ръководители или от самите ученици се проведоха допълнителни обучения за медиаторски техники с цели класове или с групи ученици от различни класове(но в една и съща възрастова група). В тях те получиха обучение в практическо използване на методите на ненасилствената комуникация и на медиацията в училищна среда и в личния живот. Проведоха се 14 такива обучения.
Общия брой ученици преминали през различни видове обучения е 760. От тях с 584 са проведени въвеждащи обучения, а със 176 обучения за използване на медиаторски техники.
Изключително важен резултат от проекта е, че във специализираните обучения се включиха като обучители на децата и учителите, които преминаха сертифициращото обучение за медиатор. По този начин се създава реална възможност за продължаващо развитие на дейностите по проекта в училищата, които участват, защото има обучени учители от всяко едно и те могат да работят по темата и след завършването на проекта.
Въпреки, че проектът приключва на 15.11.2022 г. Ангажиментът на Националната асоциация на медиаторите за консултиране и подпомагане на училищата за решаване на конфликти ще продължи поне до края на учебната 2022/2023 година.
Информация за проведено сертифициращо обучение за медиатор за учители
Национална асоциация на медиаторите в партньорство с СО Район „Лозенец“ организираха сертифициращо обучение за медиатори, в което се включиха 8 млади учители (до 35г.). Финансирането на обучението е от Столична община Програма „Европа“ 2022 по проект „Бъди промяната, която искаш в света – създаване на среда в училище без агресия и за пълноценно и активно участие на младите хора в училищния и обществения живот, чрез инструментите на ненасилствената комуникация“. Обучението ще се проведе от Център за разрешаване на спорове,/ одобрена от Министъра на правосъдието обучителна организация (ЛС-04-903/16.05.2013),/ от 2013 година. Водещ обучител е Албена Комитова – сертифициран обучител и практикуващ медиатор. Обучението включваше 60 учебни часа – теория и практика, като 50% от тях са съсредоточени върху практическите упражнения. Проведоха се симулирани медиации, в които всеки участник провежда медиация самостоятелно и в екип, с индивидуална обратна връзка за всяка една проведена процедура. Работата на малки групи или самостоятелно по различните задачи даде възможност да се работи и по специфични казуси за училищна медиация.
Обучението завърши с теоретичен и практически изпит по строги критерии, съответстващи на българското законодателство и международните стандарти. Проведеното обучение помогна учителите да придобият реални умения за разрешаване на конфликти и водене на преговори. Те имаха възможност да получат медиаторска подготовка по най-високите международни стандарти, утвърдени в държави като САЩ, Великобритания, Германия, Румъния и Италия. Това им дава нова възможност да се реализират професионално в областта на медиацията и да я прилагат в педагогическата си дейност.
Изключително важен резултат от това обучение е, че се създава реална възможност за продължаващо развитие на дейностите по проекта в училищата, които участват, защото има обучени учители от всяко едно и те могат да работят по темата и след завършването на проекта.