На 27.07.2023 г. от 19:00 часа се проведе онлайн беседа „Задължителна медиация в България – какво трябва да знаем?“ като част от планираните дейности по проект „Открито за медиацията – медиацията в полза на общността“, който е финансиран по Програма „Европа“ 2023 на Столична община.
Домакин на онлайн срещата беше Район Лозенец. В събитието се включиха Константин Павлов – кмет на район „Лозенец“, Михаил Сотиров – зам. кмет район “Лозенец”, управители на етажна собственост, граждани, които живеят в столичния район Лозенец и участници в проекта.
Срещата продължи час и половина.
Милена Гунчева – председател на Националната асоциация на медиаторите и ръководител на проекта откри срещата и представи проекта.
Кметът на район „Лозенец“ г-н Павлов представи своите очаквания от реализирането на този трети проект за медиация в партньорство с Националната асоциация на медиаторите. Разкри необходимостта от използване на мирни методи при решаване на конфликти и посочи, че има много казуси, с които гражданите сезират общината и повечето от тях могат да бъдат решени с медиация.
Аудиторията беше запозната с въвеждане на задължителна медиация при определени видове спорове, в това число и при искове свързани с етажна собственост от Милена Гунчева.
За медиацията и възможностите, които тя дава за решаване на междусъседски спорове и спорове в етажната собственост презентира Керачка Михаел – координатор проекта.
Адвокат Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите представи готвените промени в Закона за управление на етажната собственост и нови акценти в работата на управителите на етажната собственост във връзка с тези промени.
В последвалите въпроси бе проявен значителен интерес към възможностите, които предоставя проектът за по-добро съвместно съществуване на хората с различни мнения и интереси. Дискутира се върху въпроса за отговорността на управителите на етажната собственост и предложенията в закона да се въведат нови изисквания към тях, както за регистрация, така и като действия и увеличени санкции в определени от закона случаи. В изказванията вниманието беше фокусирано към нарасналите конфликти между съседи и тежките последствия от тях. В този контекст се оцениха възможностите на медиацията да потуши и разреши конфликти в микросредата на етажната собственост.
В дискусията се постави въпроса за противоречията, които се проявяват във взаимоотношенията между съседи. Изказа се мнението, че решаването на породилите се конфликти още в техния зародиш с помощта на медиация създава нова култура на общуване, която ще създаде едно ново много по-толерантно, разбиращо и интегриращо общество.