Фондация „Партньори – България“  участва в подготовката и провеждането на първия в Европа онлайн курс по Възстановителни практики. В края на ноември 2021 г. транснационалният екип на проекта „Професионално обучение по възстановителни практики“, подкрепен от програма Erasmus+ на Европейската комисия завърши своята изпълнена с предизвикателства, но много възнаграждаваща 3-годишна работа за разработване и пилотно провеждане на акредитиран европейски (EQF) онлайн курс /ниво 5/ по възстановителни практики.

Курсът по възстановителни практики, разработен от партньорите по проекта, е представен и проведен от Малтийският  колеж за изкуства, наука и технологии /MCAST/ под името „MCAST Undergraduate Certificate in Restorative Practices“. Проведен на английски език, този курс беше първият опит за общоевропейски акредитиран онлайн курс в тази област, уникална възможност и важен ход за развитие на областта.

Целта на създаването на такъв курс беше да предостави на професионалистите знания и умения за прилагане на работещи инструменти за превенция и управление на  конфликти, за минимизиране на появите и ефектите от агресивно поведение, на проявите на насилие, тормоз и други пагубни поведения. Възстановителните практики помагат за поддържане на ефективни, конструктивни и ориентирани към мира и бъдещето общности.

За да се гарантира, че пилотният курс отговаря на нуждите на целеви групи професионалисти от цяла Европа, партньорите от България, Малта, Германия, Испания и Ирландия проведоха проучване на ситуацията по отношение на политиката и законодателството улесняващо въвеждането на възстановителни практики. Изготвен бе регионален доклад. Това проучване бе в основата на създадената структура и дизайн на курса.

Курсът предостави комбинация от теория и практика, самостоятелно обучение, онлайн уроци с лектори и практика в група с други колеги от курса. Съвместното обучение и взаимната подкрепа на участници в курса от цяла Европа, създаването на връзки и отношения на приятелство беше от решаващо значение за успеха на пилотния курс, особено като се има предвид, че темата на възстановителните практики е най-вече създаване на позитивни взаимоотношения.

Пилотният курс по възстановителни практики се проведе през 2021 година и продължи  10 месеца (януари – октомври).  В него се включиха участници от 7 държави с различен професионален опит. Курсът предостави уникална възможност да се тестват и оценят всички аспекти на обучението, както по отношение на съдържанието, така и по отношение на дизайна на онлайн платформата и процесът на оценяване. Въведената система за обратна връзка от участниците, даде важна информация за силните страни на курса, както и за аспектите, които се нуждаеха от подобрение още по време на обучението. Така се гарантира, че окончателният дизайн и материалите на курса предлагат на желаещите участници от цяла Европа да получат висококачествено, подходящо и достъпно обучение по възстановителни практики

Със завършването на курса са са изготвени два доклада проследяващи работата по проекта:

За повече информация за проекта и за участниците в консорциума, може да посетите следните уебсайтове на партньорите:

SOS Malta: www.sosmalta.org/trep

Childhood Development Initiative: https://www.cdi.ie/

Partners Bulgaria Foundation: https://partnersbg.org/en/trep-professional-training-in-restorative-practices/

SGM Educational Solutions https://sgm-berlin.com/

Brainshuttle http://www.brainshuttle.com

Malta College for Arts, Science and Technology https://www.mcast.edu.mt/

За повече информация относно бъдещите курсове, следете уеб страницата на Малтийския колеж по изкуства, наука и технологии.

TReP е проект, реализиран чрез транснационално партньорство, създадено между SOS Малта, Инициативата за развитие в детството (CDI – Ирландия),  Фондация „Партньори –  България“, SGM Solutions & Global Media GmbH /Испания/, Малтийския колеж по изкуства, наука и технологии /Малта/и Brainshuttle /Германия/.

Categories:

Tags: