На 25.10.2022 г. от 15:00 часа се проведе онлайн пресконференция по повод започването на проект „Бъди промяната, която искаш в света – създаване на среда в училище без агресия и за пълноценно и активно участие на младите хора в училищния и обществения живот, чрез инструментите на ненасилствената комуникация.“
Проектът се изпълнява от Националната асоциация на медиаторите (НАМ), в партньорство с район „Лозенец“ и е финансиран по Програма „Европа“ 2022 на Столична община по Приоритетна област 1: Подпомагане на партньорството между структурите на гражданското общество и органите на местната власт при създаване и прилагане на иновативни европейски политики и добри практики, насочени към качеството на живот в столицата.
В пресконференцията се включиха Константин Павлов – кмет на столичен район “Лозенец”, Михаил Сотиров – зам. кмет на район „Лозенец“, директорите на училищата, в които се развиват проектните дейности, учители, участници в проекта, практикуващи медиатори, представители на обществеността и др. Участниците бяха радушно приветствани от кмета на район Лозенец г-н Константин Павлов, който изрази удовлетворение, че подобен вид проекти, от които има назряла потребност, се реализират от район Лозенец. Посочи, че това е втори проект, който район „Лозенец“ е партньор на Национална асоциация на медиаторите и е удовлетворен от резултатите, които се постигат.
Ръководителят на проекта Милена Гунчева посочи, че значимостта на проекта се определя от необходимостта младите хора да се запознаят с предимствата на ненасилствената комуникация, да бъдат обучени как да я практикуват. По този начин се създава благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за тяхното личностното развитие. Осигуряват се нови възможности за изграждане на устойчиво общуване без агресия в училищната среда и за пълноценно и активно участие на младите хора в училищния и обществения живот.
Д-р Даниела Коларова сподели как се провежда проучването на потребностите на децата от изследваните училища във връзка с подобряване на комуникацията им в училище с учителите и другите деца. Целта на проучването е да се изготви анализ на съществуващото състояние в момента след приключване на пандемията и да даде препоръки за подходящи действия за преодоляване на негативните последствия от изолацията. Анкетираните деца вече са 270. В резултат от изследването ще бъде изготвен доклад и препоръки за преодоляване на негативните последствия от изолацията.
Керачка Михаел представи как се провеждат въвеждащите обучения за горен и за среден курс с учениците. До този момент 275 деца от 3 училища са минали през него. Подготвени са и предстоят обученията за медиаторски техники. Осем млади учители са в процес на сертифициращо обучение за медиатори.
Отношение по темата взе директорката на НСФГ г-жа Мая Гешева. Тя сподели, че е получила положителна обратна връзка от учениците и от учителите, които участват в обученията и високо оценява помощта, която Националната асоциация на медиаторите, район „Лозенец“ и СО Програма „Европа“ оказва на учениците и училището. Инж. Паулина Костова – директор на ПГО потвърди, че също е получила много добри отзиви за работата по проекта, която е реализирана в тяхното училище до този момент. Провежданата кампания за популяризиране на ненасилствената комуникация и медиацията се посреща с голям интерес от учениците и учителите. Учителите желаят и за тях да се организира обучение по медиаторски техники.
Подкрепата от СО Програма „Европа“ 2022, от Район „Лозенец“ и Националната асоциация на медиаторите води до въвеждане на иновативни подходи в образованието и това може да доведе до утвърждаване на гражданското образование като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система и обществото.
Развитието на демократичните процеси предполага младите хора да овладеят инструментариум за добра комуникация, общуване без агресия, разрешаване на спорове по мирен и конструктивен начин. Проектът е с практическа насоченост и работата с децата има силен превантивен ефект. Повишава демократичната култура като развива сътрудничеството между младите хора, като самите те биха могли да бъдат медиатори на връстниците си и на по-малките от тях. Тази мирна култура на общуване подкрепя здравословния начин на живот и директно подпомага преодоляването на негативните последствия върху обществото от пандемията от Ковид 19.
Проектът ще продължи до 15.11.2022 г.